माओवादी केन्द्रका एक नम्बर प्रदेश निर्वाचन प्रचारप्रसार संयोजक सुरेश कुमार राई ‘हिमाल’

चीन र भारतलाई जोड्ने आर्थिक केन्द्रदेखि पर्यटन, कृषि लगायतले भरिपूर्ण प्रदेश नम्बर एक राजनीतिले भने अपूर्ण छ । लिम्बुवानले पूर्वका नौ जिल्ला लिम्बुवान प्रान्त माग गरेर पटक–पटक आमहड्ताल गरिरहन्छ । कोचिलाको तीन जिल्ला झापा, मोरङ र सुनसरीलाई कोचिला स्वायत्त राज्य बनाइनुपर्ने माग छ । जनताका आर्थिक समृद्धिका सपना पुरा गर्ने र फरक–फरक पहिचानलाई मिलाएर लैजाने स्थानीय स्तरमा नयाँ नेतृत्व कस्तो आउँछ भन्ने चासोका बीच चुनावको अघिल्लो दिन पैसा दिएर भोट किन्ने ठाउँका रुपमा पनि प्रदेश नम्बर एकलाई धेरैले हेरेका छन् । वास्तविकता के हो ? भन्ने बिषयमा माओवादी केन्द्रका एक नम्बर प्रदेश निर्वाचन प्रचारप्रसार संयोजक सुरेश कुमार राई ‘हिमाल’ संग लिएको अन्तर्वार्ताः

कृपया यो पेज Like गर्नु होला

कतै कांग्रेस कतै संघिय समाजवादीसंग तालमेल गरेर चुनाव लड्नुपर्ने बाध्यता कि आवश्यक्ता ?

दुबै हो । ‘यहाँ यहि १२ र १३ गते करोडौँ रकम बाडिँदैछ, हामी रोक्न खोज्दैछौँ ’ एक नम्बर प्रदेशका ६० देखि ७० तहमा चुनावको अघिल्लो दिन पैसा बाँड्ने सबै सेटिङ् मिलाईएका छन् । पैसाले भोट किन्ने ठाउँ भएकाले पनि तालमेल गरेर तिनलाई परास्त गर्ने नीति लिइएको हो । जाँड र मासु खुवाएर भोट माग्ने काम भैरहेका छन् । यस्ता अलोकतान्त्रिक चरित र चुनावी प्रतिस्प्रधा तोड्न नै तालमेल गर्नुपर्यो ।

भनेपछि माओवादी पहिले भन्दा पनि खस्किने देखियो एक नम्बर प्रदेशमा !

हामीले ५० देखि ५५ स्थानीय तहमा जित्ने आंकलन गरेका छौँ । १३७ तह मध्य कम्तिमा १३७ वडा हाम्रो पक्षमा आउँछ । लिम्बुवानका पाँच जिल्लामा १५ देखि १७ तहमा हाम्रो दावी छ । किँरातका ५३ वडा मध्य २५ वटामा हामी जित्छौँ । ६० देखि ७० तहमा कांग्रेस,एमाले र माओवादीको कडा प्रतिस्प्रधा हुने देखिएको छ । ति तहमा पैसा बाँडिदैछ भनेको हुँ । हामी खस्कन्छौँ भन्ने होईन एक नम्बर प्रदेशमा माओवादी पहिलो हुन्छ ।

२०६४ सालको पहिलो पहिलो संविधानसभाको चुनाव जस्तै ?

त्यतिबेला कांग्रेस र एमालेका स्थानीय संगठन भत्किएका थिए । अहिले उनीहरुका संगठन पनि राम्रो छ । हाम्रो त छँदैछ । यसर्थ कडा प्रतिस्प्रधा हुनु स्वभाविक हो । २०७० को दोस्रो संविधानसभाको चुनाव भन्दा चाहीँ राम्रो हुने आंकलन छ ।

चुनाव जितेपछि एक नम्बर प्रदेशलाई कस्तो बनाउने हो ?

समृद्ध बनाउने । हामीले ५ बर्षे कार्ययोजना बनाएका छौँ । जिल्ला तहले पनि बनाएका छन् । यहाँ विकासका प्रचुर संभावना छन् ।

चीन र भारतलाई जोड्ने सबैभन्दा छोटो र वर्षैभरि सञ्चालन गर्न सकिने विराटनगरदेखि किमाथाङ्का सडक बनाउनुछ । विराटनगर औद्योगिक करिडोरको कुरा छ । विकासको सम्भावना बोकेको स्थल हो, ताप्लेजुङको पाथीभरा । सगरमाथा पनि १ नम्बर प्रदेशमै पर्छ । कञ्चनजङ्गा हिमाल पनि एक नम्बर प्रदेशकै सम्पत्ति हो । काँकडभिट्टा भन्सार र विराटनगरको रानी भन्सार भन्सार तेस्रो मुलुकसँग सम्पर्क गर्ने नाका हुन् । यि सबै संभावना र अवशरको सदुपयोग गर्दै देशकै आर्थिक रुपमा समृद्ध प्रदेश बनाउने हाम्रा एजेण्डा  हुन ।

चुनावमा तपाईँहरुमात्र हुनुहुन्न । के छ अन्य दलहरुको अवस्था ?

आर्थिक विकासका एजेण्डामा भने अन्य दलहरुको पनि हाम्रो जस्तै प्रतिवद्धता छ । अब यसअघि के भयो भन्नेमा जनता सचेत नै छन् । तै पनि चुनावमा तीन ठुला दलहरुको कडा प्रतिस्प्रधा हुने प्रदेशको रुपमा लिएको छु । जनताहरु अहिले खेतबारीमा छन् । धान रोपाईँ र कोदो रोपाईँको बेला छ । तर पनि १४ गते भोट हालेर मात्रै काममा जाने भन्ने अधिकांसको मुखबाट सुन्दा यहाँको माहोल उभार देखिन्छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया